Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 872 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Sposób na wydmuszkę

piątek, 19 października 2012 22:43
Skocz do komentarzy

W świetle obecnych zwirować wokół niewypłaceniu pieniędzy podwykonawcom robót budowlanych na polskich autostradach i stadionach warto pokazać dokąd to wszytko prowadzi.

 

- Możliwe że poniosę konsekwencję za publikację tekstu - niemniej pytałem o prawo do jego powielania. Bez odpowiedzi. Korzystając z prawa ogólnego do upubliczniania wiadomości powielam tekst pochodzący z Dziennika Polskiego - http://www.dziennikpolski24.pl/pl/magazyny/magazyn-piatek/1215254-a-maluczki-placi-zyciem.html


Nie odpowiadam za treść tego tekstu gdyż jest ona cudzym wywiadem z osobami które poniosły szkody z tego samego powodu co podwykonawcy robót na autostradach czy stadionach. Problem w tym że historia jest z przed wielu lat a podobnych spraw jest w kraju dziesiątki tysięcy. Tą różni tylko osoba której nazwisko jest dość dobrze znane i rozpoznawalne. Nie osądzam żadnej ze stron. Niemniej to punkt widzenia jednej ze stron sporu który trwa obecnie w sądzie.

 

Ci, którzy nie znają faktów, spekulują o przyczynach samobójstwa. - Krzywo patrzą na rodzinę, a tragedia zaczęła się przed laty, kiedy szwagra oszukali na duże pieniądze w Krakowie - tłumaczy Helena, sołtys Kasinki. Władysław przepracował dwadzieścia lat jako majster w Niemczech. Pod koniec lat 90. włożył oszczędności w małą firmę budowlaną w Mszanie. Prowadził ją z bratankiem Tomaszem. Kładli tynki i wylewki w nowych blokach w Krakowie. W grudniu 2000 roku trafili na budowę osiedla Pod Fortem.


Inwestycję w rejonie Fortecznej i Borkowskiej zaplanował giełdowy potentat, Mostostal Export S.A. (MEx). Zatrudnił m.in. własną spółkę Pracownie Konserwacji Zabytków (PKZ) Zamość. Spółka nie miała ludzi, ani sprzętu -musiała nająć podwykonawców, w tym Władysława. Nikt nie przeczuwał kłopotów. Nagłówek papieru firmowego PKZ krzyczał: "Grupa Mostostal Export". Wiceprezes MEx, świetnie znany w branży Andrzej D., był szefem Rady Nadzorczej PKZ. Widywano go Pod Fortem.

 

- PKZ wydawały się przez to wiarygodne. Mamiono nas, że za wszystkim stoi Mostostal, żądano, abyśmy wykonali całą robotę - mówi Teresa, kierowniczka firmy, której pracownicy kładli Pod Fortem instalacje.

 

Podczas wykańczania bloków, gdy koszty są największe, PKZ przestały płacić. Dyrektor budowy zapewnił jednak podwykonawców, że im szybciej skończą, tym prędzej dostaną pieniądze. Pracowali więc jak szaleni. Ostatnie flizy kładli w sobotę, 14 lipca 2001, późnym wieczorem. W poniedziałek dowiedzieli się, że zamojski sąd ogłosił upadłość PKZ. Ogłosił w piątek, nim skończyli! Nikt ich nie ostrzegł, chyba po to, by stracili jak najwięcej.

 

Zmroziła ich wieść, że bankrut nie ma nic i nikomu nie zapłaci. Przerażeni wydzwaniali do MEx. - Nie mieliście umów z nami, tylko z PKZ - usłyszeli. A śliczne osiedle stało się wizytówką Grupy MEx. Kolejna spółka potentata sprzedawała mieszkania.

 

Upadłość PKZ trwa do dziś. Podwykonawcy nie dostali nic. Władysław zbankrutował, zwolnił ludzi. By spłacić kredyt na budowę i utrzymać trójkę dzieci, wrócił do Niemiec. Harował fizycznie łopatą, ale nie potrafił odrobić długów. Ponownie spróbował w Polsce - i powtórka: deweloper nie zapłacił za pracę. A on, maluczki, musiał zanieść w zębach skarbówce podatki od dochodów, których nigdy nie otrzymał, a ZUS-owi składki za pracowników zatrudnionych na oszukańczych budowach.

 

- Załamał się, czuł niesprawiedliwość, bezsilność. Świat mu się zawalił - boleje bratanek Jan.

Stanisław spod Limanowej mówi, że niewiele brakowało, a skończyłby jak kolega z Kasinki Małej.

 

- Kiedy mnie załatwili Pod Fortem, komornik chciał zabrać dom, mało nie straciłem rodziny. Przez dwa lata bałem się wyjść do ludzi. Nie brałem roboty, ze strachu, że mnie znów ktoś oszuka. Potem po domach żebrałem, żeby mieć na chleb dla dzieci. Córki były małe, dwa i sześć lat. Gdybym został w Polsce, to bym oszalał, a wtedy... - 50-letniemu góralowi łamie się głos.

 

Pod Fortem robił instalacje. Miał sześciu pracowników. - Zapieprzałem z nimi od świtu do nocy! Pobrałem ze sklepów towaru na kreskę. PKZ nie zapłacił mi za to 50 tysięcy. A Mostostal wziął kasę za mieszkania. No, niech mi pan powie, czy kraj, w którym bezkarnie dzieje się coś takiego, można uznać za normalny? - pyta Stanisław.

 

50 tysięcy to była dla niego 11 lat temu wielka kwota. Nadal jest. ZUS żąda za tamten okres 8 tys. złotych; z karnymi odsetkami zrobiło się ponad 20.

 

Stanisław, żeby odpracować tamte długi, od sześciu lat pracuje w Anglii. Po kilku fuchach załatwionych przez agencję znalazł stabilną robotę w warsztacie w Bristolu. Porządny szef, wypłata na czas. Szacunek. Niepazerne państwo. - Na podatki i składki emerytalne zabiera góra 30 procent pensji. W Polsce musiałem oddawać pół. I na co? Na jakie drogi, jakie przychodnie zdrowia, jakie szkoły, jakie emerytury? Jakie sądy? - pyta góral.

 

Był pod wrażeniem, gdy w zeszłym tygodniu skazano na półtora roku bristolskiego urzędnika, który skradł kilkanaście tysięcy funtów. "Zawiódł zaufanie obywateli" - grzmiał sędzia. Proces trwał miesiąc. - Nas, maluczkich, wyrąbali w Krakowie na ponad milion. Proces trwa ósmy rok. A ja musiałem za złodziei popłacić podatki i ZUS-y - denerwuje się Stanisław.

 

Angielski słabo wchodzi mu do głowy, mimo to zamierza zostać na Wyspach. Tu zarabia na żonę i dzieci, na emeryturę, spłatę długów... Może też uda się na starość wykończyć rozgrzebany dom?

 

Tęskni za rodziną, ale... Pod Limanową bezrobocie sięga 30 procent, budowlańcom płaci się marne grosze. Jeśli w ogóle płaci... Dlatego Stanisław pilnuje angielskiej roboty. Do domu jeździ tylko dwa razy w roku, na święta. Są tanie telefony: gada z żoną i dzieciakami po pół godziny dziennie. Jak inni Polacy, a jest ich tu mnóstwo.

 

W maju rodzice będą mieli 65-lecie małżeństwa. Nie przyjedzie. Musi w końcu spłacić ZUS i nieswoje kary.

 

Państwo to my?

Wacław kładł Pod Fortem tynki, wylewki i gresy na klatkach schodowych. Utopił ponad 140 tys. złotych. Firma instalacyjna Teresy straciła ponad 75 tys. zł. Ryszard nie dostał 200 tys. zł za elewacje.

 

Maciej, którego zakład zrobił "elektrykę", popłynął na 100 tys. zł. Marian z Białej Niżnej, specjalista od więźb i dachów, na 22 tysiące. Artur, którego dziełem są barierki na klatkach, wylicza straty na 46 tys. zł.

 

Zbigniew miał zamontować Pod Fortem 91 drzwi. Zawarł z PKZ umowę na 132 tys. zł. Zamontował 12 sztuk - i coś go tknęło. Wystawił faktury cząstkowe. Mimo monitów nie dostał pieniędzy. Zszedł z budowy, dzięki czemu stracił "tylko" 19 tys.

 

Leszek, który tak jak Stanisław robił instalacje, z 44 tys. zł należności dostał jedynie 12. Popadł w długi u dostawców. Stawał na głowie, pożyczał od krewnych, znajomych, by jakoś wyjść z dołka. Spłacał przez 10 lat.

 

Państwu musiał oddać wszystko, co do grosza. Z karnymi odsetkami. Dla urzędników nie miało znaczenia, że podwykonawcy Pod Fortem mogą być ofiarami perfidnego oszustwa. Ani to, że zadłużyli się w składach budowlanych, z których pochodziły użyte Pod Fortem materiały: farby, tynki, płytki, balustrady. Wzięli kredyty na zatrudnienie dodatkowych pracowników, by zdążyć na czas.

 

Skarbówka zażądała podatków od wystawionych, a niezapłaconych faktur. - Musiałem opłacić VAT i podatek dochodowy od kwot, których nie dostałem! - Wacław aż się trzęsie. Odsetki od powstałych wtedy długów spłacał dwa lata. - Gdybym nie miał składu budowlanego, to bym popłynął totalnie -podkreśla.

 

- Musiałem na kolanach błagać, żeby mi skarbówka rozłożyła płatności od niezapłaconych faktur na raty - wspomina Marian.

 

- Powiedzieli mi, że odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 46 proc. Uznałem, że lepiej zapłacić od razu, nawet jak człowieka szlag trafia, bo przecież tych pieniędzy, co od nich podatek płaci, na oczy nie widział! - opowiada Leszek. Uratowała go pożyczka z funduszu Mikro. Którą musiał oddać.

 

Efekt domina

- Część moich długów sfinansowali producenci materiałów, ale przez lata nie miałem jak zapłacić np. za dzierżawę rusztowań - opisuje Ryszard. -Nasze firmy zbankrutowały lub stanęły na krawędzi bankructwa, podobnie nasi dostawcy. Efekt domina.

 

Bogdan z Krakowa, który Pod Fortem stracił przeszło 90 tys. zł, stres okupił zawałem. Długi z tamtych czasów spłacał ponad dwa lata. Zarabiał, jeżdżąc na taksówce. On, szef firmy, zatrudniającej kiedyś 35 osób.

 

Z budownictwem dał sobie spokój. Podobnie jak Artur, który próbuje sił w ubezpieczeniach. Nawet Leszek, budowlaniec z krwi i kości, chciał rzucić w diabły kielnię. Wybrał wariant pośredni: pracuje małą, czteroosobową ekipą, na zlecenia wspólnot mieszkaniowych. - Mają zarezerwowaną gotówkę w budżetach, płacą, więc to są pewne pieniądze. Wolę mniej, ale bezpiecznie - wyjaśnia.

 

- Bierzemy zlecenia wyłącznie od zaufanych firm, w dodatku dokładnie je sprawdzając - przyznaje Ryszard.

 

Sprawiedliwość

Pierwszy dzień wiosny 2012. Słońce zerka przez okna krakowskiego Sądu Okręgowego i oświetla twarze kilkunastu osób stłoczonych w niewielkiej sali na piątym piętrze. W ławach dla widzów: Ryszard, Teresa, Leszek, Zbigniew, Maciej, Wacław...

 

Obok Leszka - Andrzej D.; dzisiaj zabrakło dla niego miejsca na ławie oskarżonych, bo siedzi tam aż trzech jego obrońców, wziętych, skutecznych i kosztownych mecenasów, a są jeszcze adwokaci reszty oskarżonych.

 

Wchodzi spóźniona ekipa telewizyjna. Reporter pyta, "Który to oskarżony?". Pyta... Andrzeja D. Śmiech.

 

- To, że pan D. musi się po sądach szlajać, ma w sobie jakiś okruszek sprawiedliwości - szepcze Ryszard.

 

Pokrzywdzeni nie ukrywają, że czerpią pewną satysfakcję z faktu oskarżenia D. Bo innych powodów do niej mieć nie mogą.

 

- Ani pieniędzy, ani prawomocnego wyroku -podsumowuje krótko Maciej.

 

- Pan D. czuje się szykanowany, niesłusznie ciągany po sądach, a według mnie do końca życia powinien gnić na ławie oskarżonych - mówi Artur.

 

Ofiary budowy Pod Fortem to w Polsce ewenement. W najbardziej dramatycznej chwili życia poprzysięgli sobie, że będą się trzymać razem - i nie odpuszczą. Cel: znalezienie winnych, wymierzenie sprawiedliwości. Wbrew wszelkim przeciwnościom.

 

- Robimy w budowlance od lat, różne sytuacje się zdarzały, ale Pod Fortem poczuliśmy się naprawdę potwornie oszukani - tłumaczy Teresa.

 

Na pierwszym spotkaniu, 11 lat temu w Rząsce, doszli do wniosku, że ktoś celowo podstawił na budowę PKZ Zamość. Spółka ta, zlecając im prace, była bankrutem - "wydmuszką" bez majątku. Ktoś się nią posłużył, by osiedle zostało wybudowane, a wykonawcy nie dostali pieniędzy. Kto? Dowody wskazywały na Andrzeja D., wiceprezesa MEx, który był członkiem władz PKZ, a zarazem innej spółki Mostostalu - oferującej mieszkania.

 

Akt oskarżenia przeciw D. i czworgu innym menedżerom trafił do Sądu Rejonowego dla Krakowa- Podgórza dopiero w grudniu 2004. Wcześniej przez ponad 3 lata zamojscy i krakowscy prokuratorzy umarzali postępowanie lub wiedli spory, kto ma go NIE prowadzić. - Pan D., główny inspektor nadzoru budowlanego za rządów SLD, wydawał się być nie do ruszenia -wspomina Ryszard.

 

Przełom nastąpił, gdy po tekstach "Dziennika Polskiego" do akcji wkroczyli śledczy z Prokuratury Okręgowej. Zgłosiło się wtedy 1500 firm pokrzywdzonych na innych budowach: dróg, osiedli, marketów. Fachowcy przyznali, że oszustwo "na wydmuszkę" wyniszcza drobnych wykonawców. Po naszych publikacjach Sejm uchwalił przepisy, które zatrzymały falę oszustw.

 

W pierwszym procesie Pod Fortem oskarżonych uniewinniono, ale Sąd Okręgowy uchylił wyrok. W maju zeszłego roku podgórski sąd skazał Andrzeja D. i dwoje innych menedżerów na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny. Skazani wnieśli apelację. Od zeszłego tygodnia Sąd Okręgowy ponownie sprawdza, czy 12 lat temu doszło do oszustwa. Kolejna rozprawa - w maju.

 

Pokrzywdzonych bulwersuje, że 70-letni dziś Andrzej D. zasiada we władzach ważnych organizacji i stowarzyszeń. Od dwóch lat jest prezesem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (wcześniej, od 2002 roku, był jej wiceszefem). Spotyka się z politykami, urzędnikami i działaczami z pierwszych stron gazet. - Rozumiemy domniemanie niewinności, póki nie ma prawomocnego wyroku, ale naszym zdaniem środowisko się kompromituje - mówią pokrzywdzeni.

 

Od lat żyją nadzieją, że jeśli sąd uzna winę D., będą mogli się ubiegać o odszkodowanie od MEx. Ufali też, że państwo zwróci im kiedyś niesprawiedliwie pobrany podatek VAT od niezapłaconych faktur. Ale ta ufność z upływem lat umiera. Podobnie jak wiara w sprawiedliwość.

 

- Gdybym dał sąsiadowi w gębę i ukradł 500 zł, to bym na drugi dzień we więzieniu gnił i karę płacił. Ci w białych rękawiczkach kradną miliony, a maluczcy, jak ja czy Władysław, płacą życiem. Czasem dosłownie - mówi Stanisław z Limanowej- Bristolu.

 

Jan, bratanek śp. Władysława z Kasinki, żali się: - Deweloperzy z Krakowa oszukali mnie dwa lata temu na 30 tysięcy złotych. Teraz zostałem oszukany na podobną kwotę. To dla mnie wielkie pieniądze! Zwolniłem ludzi, skarbówce, ZUS-owi musiałem popłacić. A wielki cwaniak się śmieje. Nikt mu nic nie zrobi. Żeby założyć sprawę, trza mieć pieniądze. Potem sąd to mieli latami. A efektu, pieniędzy dla mnie i kary dla cwaniaków, nie ma...

 

Marzec 2012 roku. Na krakowskim Rynku Podgórskim Jan umawia się z pełnomocnikiem wielkiej firmy, która od trzech miesięcy zalega mu z zapłatą. Rozpoznaje w nim szefa spółki, która nie zapłaciła za pracę śp. Władysławowi - czym go ostatecznie dobiła. - Dzisiaj jeszcze ci nie zapłacę -rzuca tamten. - Widzisz pan? - pyta góral. - Tak to się właśnie kręci.

ZBIGNIEW BARTUŚ

 

Kim jest rzeczony Andrzej D. - szkoda mówić. To lata temu było a facet się pewnie trochę zmienił. Podobny trochę do Stanisława L. pełni ważna funkcję w ważnej instytycji. Nie przejmuje się może maluczkich sprawami bo czemu miałby poczywać się do odpowiedzialności za coś w czym tkiwło wielu.


Od dawien dawna jest znana psycholoigia tłumu.

Gdzie dwóch coś robi "tam nie ma winnego".  Nazywa się to "opowiedzialność rozmyta". I tak właśnie jest "nie ma winnych" a są poszkodowani. Wniosków nie można wyciągnać. I nawet wyrok nie starcza by ludziom tym zwrócić to co im "zamysł" ekonomiczny zarządu i kierowników "z życia odebrał".

 

Brakuje przepraszam dla ludzi tych wielu - co w naszym kraju nie na wnuczka lecz w   wydmuszkę zrobieni.

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
  • dodano: 09 listopada 2012 18:56

    Oszustwa na tzw. wydmuszkę ewaluuja. Ostatnio na wydmuszkę robnięto gmine Gostynin. Postała spółka "termy gostyninskie" ,które w wyrafinowany sposób doiły gminy, dzięki skorumpowaniu burmistrza tegoż miasta i w ten oto prosty sposób stuknięto gminena 8mln , czyli każdy mieszkaniec tego grodu stracił około 500zł. sąd pomimo donosu do prokuratury, sprawę umarza, pomimo ze to było ewidentne oszustwo, burmistrz na chorobowm bo jeszcze inne przekręty (prowadzenie po pijanemu itd). takie sa skutki dawania przywilejów, zawsze prowadzi to do destrukcji, patologii0. A wszystko przez to że klasa wybranców wymysliła sobie że politycy ,samorzadowcy musza mieć imunitety

    autor eee

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 19 października 2017

Licznik odwiedzin:  577 313  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Galerie

O mnie

Erudytą nie jestem. :) Niemniej mam mózg i staram się z niego korzystać jak najlepiej.

Erudytą nie jestem. :) Niemniej mam mózg i staram się z niego korzystać jak najlepiej.

ukryj współtwórców

O moim bloogu

Doradztwo internetowe w zakresie elementów ryzyka inwestycyjnego.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres email - sage@wp.pl.

Kontrola zamiaru i procesu inwestycyjnego, kon...

więcej...

Doradztwo internetowe w zakresie elementów ryzyka inwestycyjnego.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres email - sage@wp.pl.

Kontrola zamiaru i procesu inwestycyjnego, kontrola dokumentacji budowlanej, porady w przypadku kłopotów z prawem budowlanym.

 

Zanim zakupisz ziemię, przyjmiesz projekt, podasz się w walce z nadzorem budowlanym - zapytaj - jest szansa że pomogę.

 

Współpraca z osobami uprawionymi, studentami, prawnikami i inwestorami których zaskakuje swoimi kwiatkami polski system prawny.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 577313

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl