Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 974 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Nomenklatura czyli definicje pojęć którymi posługiwać się należy

czwartek, 25 lutego 2010 14:25
Skocz do komentarzy

Za słownikiem


1. «ogół nazw, terminów używanych w jakiejś dziedzinie nauki, sztuki, techniki itp.; dawniej też: sposób nazywania»


Za wikipedią


Nazewnictwo (zobacz też: nomenklatura) to zbiór zasad określający reguły nadawania nazw w danej dziedzinie. Umożliwia standaryzację nazw, pozwalając tym samym na łatwe dodawanie nowych elementów do słownika.


Szersza definicja z uwagi na równoznaczność z pojęciem "nazwenictwo"

1. W literaturze -  onomastyka
2. W edukacji -  nomenklatura
3.  Potocznie - ogół nazw osobowych i miejscowych

 


I ostatnie - dość szerokie omówienie nazwenictwa - czyli sztuki nazywania rzeczy - http://pl.wiktionary.org/wiki/Wikis%C5%82ownik:Nazewnictwo

 

A teraz przyjrzyjmy się stanowisku GUNB w sprawie pojęcia "modernizacji".


Link do orygiału - http://www.gunb.gov.pl/dzia%B3a/pliki/GI-modernizacja.pdf


W sprawie pojęcia „modernizacja"


W związku z pojawiającymi sie wątpliwościami związanymi z brakiem w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z pózn. zm.) pojęcia „modernizacja", przedstawiamy interpretacje zagadnień prawnych związanych z tym problemem.

Pojecie „modernizacji" zostało wykreślone z art. 3 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane przez art. 90 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reforma ustrojowa państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 668 z pózn. zm.). Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Ustawodawca dokonując zmian w Prawie budowlanym, związanych z reforma administracyjna państwa w ogóle zrezygnował z posługiwania sie pojęciem „modernizacja", wprowadzając równocześnie zmianę definicji remontu.

W obecnym stanie prawnym w art. 3 pkt 6 ustawy - Prawo budowlane podano definicje:

„budowy - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego".

W art. 3 pkt 7 zdefiniowano: „roboty budowlane - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego".


W pkt 8 art. 3 określony został „remont - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza sie stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym".


Natomiast pkt 7a art. 3 zdefiniował pojecie „przebudowy - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których nastepuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego."


W ten sposób ustawodawca jednoznacznie zdefiniował i uporządkował zakres pojęciowy występujący w przepisach Prawa budowlanego, w tym również rozwiązał jasno kwestie zakwalifikowania „modernizacji". Pojecie „modernizacja" mieści sie w zakresie pojęciowym „remontu", „przebudowy" albo „rozbudowy".


Zatem, odpowiednie zakwalifikowanie wykonywanych robót budowlanych ma istotne znaczenie w przypadku rozbudowy lub wykonywania robót budowlanych, dotyczących przebudowy albo remontu. Jest to związane z obowiązkiem wydania przez organ administracji architektoniczno-budowlanej odpowiednio pozwolenia na budowę (art. 28 ustawy - Prawo budowlane) lub przyjecie zgłoszenia (art. 29 i 30 ustawy - Prawo budowlane).


Jednak że mając na uwadze, że brak pojęcia „modernizacja" może powodować wątpliwości w zakresie prawidłowego zakwalifikowania wykonywanych robót budowlanych, szczególnie dotyczących projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej, dopuszcza sie umieszczanie, w razie konieczności, w wydawanych decyzjach o pozwoleniu na pudowe, dotyczących przebudowy albo rozbudowy, w nawiasie określenia „modernizacja".


Należy natomiast podkreślić, że wydawanie pozwolenia na budowę - wykonanie robót budowlanych określonych w decyzji jedynie pojęciem „modernizacja", które nie występuje w ustawie - Prawo budowlane - nie jest właściwe. Akt administracyjny, jakim jest decyzja o pozwoleniu na budowę, musi obejmować wyłącznie ustawowo okresloną nomenklaturę.

 

Komentarz.

Ustawowo określona nomenklatura jest dziurawa, zawarty w art. 3 ustawy nie wyczerpuje pojęć niezbędnych do posługiwania się nią. Część pojęć jest oczywiście dość jasna, część wymagałaby w najbliższym czasie uaktualnienia.


Przykładowo - podział robót budowlanych. Za budowlane uważa się potocznie roboty związne z budową, czyli takie, w których jakiś materiał wbudowujemu. Roboty remontowe są robotami budowlanymi o charakterze remontowym. Należy jednak przyznać, iż cel robót remontowych jest inny niż w pojęciu ogólnym. Są to "roboty odtwarzające" coś - czyli działania wtórne a nie pierwotne. A w sumie i takie i takie. Coś na nowo wbudowujemu w miejsce czegoś co tam było - po uprzednim zrobieniu na to miejsca oczywiście.  


Niemniej w znaczeniu ustawy -  czynności budujące to czynności budujące, czynności  odtwarzające lub wymieniajacee czasem "nie są czynnościami budującym" ( zależy to od tego czy zmienie ulegają istotne paramerty techniczne części obiektu czy też nie ).


Przykładowo:


Wymiana drzwi na drzwi, to działania remontowe ale nie są to "roboty budowlane". Natomiast wymiana drzwi na drzwi o innym charakterze - np. przegrodę pożarową, przegrodę wzmocnioną to już przebudowa obiektu. Inaczej jest w przypadku tynków lub posadzki. Następuje demontaż czyli rozbiórka i  budowa  ( a nie montaż ) kwalifująca się do grupy robót budowlanych.


Ale tego ustawodawca nie mówi. Brakuje szerszego słownika pojęć budowlanych z dokładnym rozpisaniem. Słownika, który obowiązywał by ustawodawcę, urzędnika i obywatela w zakresie "dopuszczalnego" rozumienia pojęć w ramach nomenklatury technicznej i prawnej wziązanej z procesem budowy ,utrzymania obiektu i rozbiórki obiektu budowlanego.


Jak mi ktoś powie - co to jest słup i czym się on od filara i kolumny różni to dam mu w nagrodę całą moją bazę danych branżowych. A mam tego trochę.


Żarty żartami - ten sam element inaczej nazwie architekt, konstruktor i robotnik. Sęk w tym, że definicji dla obiektu brak bo są trzy zamienne. Czasem jest tak że słup nie jest kolumną i nie stanowi też filara. Więc czym jest i jak go zdefiniować.


 

Tak samo jak z tym szambem co ma być szczelne. Bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne to nie szambo szczelne. W pierwszej definicji nic nie mówi się o szczelności. W drugiej zakłada się warunek. A obiekt taki sam. Żelbetowy z kręgów i wierzcie mi - cieknie jak cholera. A potem pół wsi pije to co z niego wyleci.


 

I ostatnia uwaga - GUNB stroni zazwyczaj od wiążących interpretacji i w/w stanowisko jest jednym z nielicznych wskazujących sytuacje, w których dopuszczalne jest używanie danego słowa. I jako takie stanowisko to jest wiążące w zakresie stosowania pojęcia "modernizacja" w dokumentach państwowych. Niestety nikt tego w prost nie pisze.


Po co więc definiować coś tylko po to żeby twiedzić iż "definicja" nie jest wiążaca.


Jak stanowisko GUNB nie jest wiążące to czyje stanowisko jest?

Odpowiem - nie czyje tylko czego?

Wiążąca obywatela jest słownikowa definicja słowa.


O tym jak trudno zdefiniować pojęcie złożone za pomocą słownika napiszę innym razem. O tym jak często wypacza się znaczenie "definicji słowa" - piszę aż nadto. Wiele komentarzy to samodzielne i samowolne próby interpretacji i "nadinterpretacji" pojęć złożonych - czynione czasami z dość fatalnym skutkiem.

 

 


Podziel się
oceń
2
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 16 lutego 2012 13:56

  A co doradzicie przy ociepleniu sufitu w piwnicy bloku mieszkalnego 3 piętrowego zaprawą Termogran grubości 5cm> Czy to jest bieżąca konserwacja? Czy remont? Czy należy uzyskać pozwolenie na budowę w przypadku sąsiedniego budynku 5 piętrowego o wysokości ponad 20m? Po ociepleniu sufitu nastąpi zmniejszenie wysokości piwnicy. Jak wówczas interpretować wykonanie tych robót budowlanych?

  autor kazik

 • dodano: 15 września 2010 16:49

  NA sage@wp.pl z tą korespondencją bo będę kasował.

  autor sage

  blog: prawobudowlane.bloog.pl

 • dodano: 15 września 2010 16:41

  To by się zgadzało i nie zgadzało za razem.

  Konserwacja to pokrycie lub nasączenie czegoś czymś w celu zabezpieczenia.

  autor sage

  blog: prawobudowlane.bloog.pl

 • dodano: 15 września 2010 14:14

  Przeklejam tu fragment pewnego orzeczenia, w którym przywołuje się wyrok NSA z definicją "bieżącej konserwacji" - (do źródłowego orzeczenia nie dokopałem się niestety, a to wynalazłem w zw. z remontem rynien w dworku-zabytku). Pewnie to znasz, ale nie dojrzałem wśród definicji, a można by wkleić. Oto fragment:
  "Prawo budowlane nie zawiera definicji pojęcia "konserwacja" , ani pojęcia "bieżąca konserwacja". Niemniej Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 kwietnia 2006r., sygn. II OSK 704/05, zdefiniował pojęcie "bieżącej konserwacji", przyjmując, że "Przez pojęcie "bieżącej konserwacji" o jakiej mowa w art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót nie polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale mających na celu utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, czy też zniszczeniem i dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem tegoż obiektu. Tak więc bieżącą konserwacją będą prace budowlane wykonywane na bieżąco w węższym zakresie niż roboty budowlane określone jako remont".

  Pozdrawiam, świetny blog

  autor dan

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  577 468  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Galerie

O mnie

Erudytą nie jestem. :) Niemniej mam mózg i staram się z niego korzystać jak najlepiej.

Erudytą nie jestem. :) Niemniej mam mózg i staram się z niego korzystać jak najlepiej.

ukryj współtwórców

O moim bloogu

Doradztwo internetowe w zakresie elementów ryzyka inwestycyjnego.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres email - sage@wp.pl.

Kontrola zamiaru i procesu inwestycyjnego, kon...

więcej...

Doradztwo internetowe w zakresie elementów ryzyka inwestycyjnego.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres email - sage@wp.pl.

Kontrola zamiaru i procesu inwestycyjnego, kontrola dokumentacji budowlanej, porady w przypadku kłopotów z prawem budowlanym.

 

Zanim zakupisz ziemię, przyjmiesz projekt, podasz się w walce z nadzorem budowlanym - zapytaj - jest szansa że pomogę.

 

Współpraca z osobami uprawionymi, studentami, prawnikami i inwestorami których zaskakuje swoimi kwiatkami polski system prawny.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 577468

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl