Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 414 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Poddasze nieużytkowe - czy raczej użytkowe z zakazem użytkowania

poniedziałek, 12 kwietnia 2010 9:43
Skocz do komentarzy

Chciałbym wyrazić kilka słów na temat kolejnego z absurdów urbanistycznych. Jest w nomenklaturze takie słowo jak poddasze oraz drugie "użytkowe" te dwa wyrazy dają razem termin "poddasze użytkowe".


W zaprzeczeniu tego pojęcia istnieje termin dla przestrzeni tego samego rodzaju w której z pewnych przyczyn nie przewidujemy funkcji użytkowej. Termin złożony którym chcę się teraz zająć to "poddasze nieużytkowe".


Cytat z (  Link do źródła..) opisującego bardzo ładnie cała problematykę.

"W budynkach mieszkalnych i nie tylko, istnieją poddasza użytkowe i nieużytkowe. Przez poddasze nieużytkowe rozumie się takie, które nie może być przystosowane na pomieszczenia mieszkalne a pełnią one funkcję strychów, pomieszczeń na wiązary kratowe dachu czy przestrzeń wentylacyjną. Natomiast przez poddasze użytkowe rozumie się część budynku położona powyżej najwyższego stropu, zawierająca pomieszczenia przystosowane do przebywania w nich ludzi. Już w trakcie projektowania budynku mieszkalnego, szczególnie jego konstrukcji dachowej przesadza się czy budynek będzie posiadał poddasze użytkowe. Obecnie staje się modne budownictwo domków jednorodzinnych z wykorzystaniem poddasza na cele mieszkalne. Są to głównie domki parterowe z wykorzystaniem przestrzeni poddasza, które posiadają dachy wielospadkowe, dające architektoniczny urok i piękno domku ( fot.2 ). Projektowy zamiar wykorzystania poddasza umożliwia racjonalne jego rozplanowanie, ponieważ właściwszy jest dobór i rodzaj więźby dachowej. Natomiast wszelkie adaptacje strychów w budynkach istniejących na cele mieszkalne są przedsięwzięciami technicznie utrudnionymi i wymagają  wykonania projektu oraz wielu działań zgodnych z prawem budowlanym.  Przede wszystkim na zmianę sposobu użytkowania istniejącego strychu, poddasza musi być pozwolenie. Szczególnie wówczas gdy budynek znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatorską lub wpisany jest do rejestru zabytków. Poza tym muszą być spełnione określone warunki jak: średnia wysokość adaptowanych pomieszczeń na stały pobyt musi wynosić 220 cm, zaś na przebywanie tylko około 4 godzin na dobę 190 cm. Powierzchnia światła okien w każdym pomieszczeniu musi wynosić 1:8 powierzchni  podłogi. Środkiem komunikacji miedzy pomieszczeniami parteru, piętra a pomieszczeniami na poddaszu muszą być schody najlepiej jednobiegowe ze stopniami o wysokości 19 cm i 25 cm szerokości. Podłogi poddasza są najczęściej betonowe dlatego należy wylać je wylewką samo poziomującą i obłożyć powszechnie stosowanymi panelami drewnopodobnymi, które stworzą w poszczególnych pomieszczeniach ładną i estetyczną posadzkę pływającą, szczególnie w sypialni czy w pokoju dziennego  pobytu."

Autor: INŻ. ZBIGNIEW GĘSIŃSKI

Jak widać przekształcenie poddasza nieużytkowego w użytkowe czy jak większość by chciała - mieszkalne jest dość trudne. Zapewnienie tam właściwych warunków gwarantujących wypełnienie norm zawartych w warunkach technicznych. W szczególności - dobrego doświetlenia i wentylacji oraz bezkolizyjnej wygodnej komunikacji jest trudne.

Nie o tym chciałem pisać. Zauważyłem w prawie pewien mały absurd. W nielicznych planach zagospodarowania terenu znajduje się zapis dotyczący możliwości lokalizacji nad ostatnią kondygnacją obiektu "poddasza nieużytkowego". Jest to zapis który stoi bardzo często w sprzeczności z obowiązkiem zachowania określonego kąta pochylenia połaci dachowej. W wielu przypadkach dochodzi do sytuacji gdy poddasze ma cechy poddasza użytkowego. Konstrukcja oraz kubatura pozwala na uznanie poddasza za użytkowe. Niestety - legalizacja możliwości użytkowania nie jest w żaden sposób możliwa z uwagi na "zapis w planie miejscowym".  Nie jest też możliwa zmiana sposobu użytkowania obiektu.

Tu za prawem do użytkowania poddasza przemawia - spełnienie wszystkich podstawowych warunków technicznych jak również normowych. Jak ktoś zna obie polskie normy służące do pomiaru powierzchni użytkowej zrozumie. Coś co w normie jest uznawane za powierzchnię użytkową - użytkową być nie może czasami - wyłącznie z uwagi na "absurdalny" zapis pewnego normatywu urbanistycznego.

W mojej ocenie nie jest możliwe, aby narzucać architektom i konstruktorom pewnych rozwiązań "niszczących" możliwość używania pewnych powierzchni zgodnie z ich parametrami.

Z drugiej strony - norma określająca metody liczenia powierzchni nie precyzuje - kiedy powierzchnia nie może być uznana za użytkową - z uwagi na braki doświetlenia naturalnego, niemożliwość wentylacji, zabezpieczenia czy wystarczającej komunikacji np.z uwagi na długość drogi ewakuacji. Oczywiście działają tu mechanizmy złożone. Niemniej - brakuje słownika ogólnego definicji pojęć złożonych.

"powierzchnia usługowa"
"powierzchnia mieszkalna"
"powierzchnia nieużytkowa"
"powierzchnia niewentylowana"

Wymyślałby człowiek wiele takich pojęć i próbował je definiować - pytanie tylko po co?

Niemniej istnieje tu tylko jedna sprzeczność - ktoś wpisując "powierzchnia nieużytkowa" nie umie określić o co mu chodzi. Narzuca za to charakter konstrukcji,  obowiązek niespełnienia wymagań odpowiedniego oświetlenia oraz określony spadek dachy. Trudno nawet określić czemu tak naprawdę ma służyć  takie np. "poddasze nieużytkowe", którego cześć powierzchni ma wysokość większą od 1,90 cm.

Boli to wielu deweloperów, którzy z chęcią by zastosowali okna dachowe, deko ponieśli ściany, lekko zmienili pochylenie dachu i zrobili 2,3 lub 4 kondygnację. ( Zawsze o tą jedną więcej niż przyzwala im   wybudować plan miejscowy ).

Definiując jeszcze pojęcie - używać, użytkować. Nie jest możliwe żeby coś nie było użytkowane. Wszystko gdzie można normalnie dotrzeć - można użytkować i jest używane do celów - choćby komunikacyjnych. Czyli jak coś pozwala lub wymusza po tym przechodzenie a znajduje się wewnątrz kubatury obiektu. To po czym się poruszamy- jest powierzchnią użytkową. Pytanie tylko - jaką ?Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 25 listopada 2014 12:28

  Wynajmuje w Warszawie dom na osiedlu Przyjazn.Wyrzucilem ze strychu smieci,usunalem zuzel/byl tam jako izolacja/polozylem podloge i ocieplilem skosy.Dalej traktujac to pomieszczenie jako suszarnie ,warsztat podreczny czy magazym.Ogrzewany ten strych nie jest.Teraz wynajmujacy domaga sie ode mnie czynszu jak za mieszkanie...Dla mnie to polp-absurd,jeszcze jeden.Bede sie pewnie ądzil.Co ty na to?

  autor arthurgordon

 • dodano: 24 stycznia 2014 23:29

  Podatek można nałożyć na powierzchnię użytkową. Podstawą możliwości wykorzystania powierzchni jako użytkowej są dane w dokumentach. Gmina nie może sobie sama zwiększyć powierzchni użytkowej lokalu.

  Podstawa działania są wytyczne związane z powierzchniami użytkowymi. Organ musi podać podstawę prawną i uzasadnić treść roszczenia.

  Podstaw musi wyrażać się w normie która mówi o poddaszu oraz tym jaką funkcje ono pełni. Jeśli Pan nie jest w stanie użytkować poddasza np. z powodu zbyt małej nośności stropu to da się obronić.

  Proszę o kontakt ze szczegółami przyjrzę się.

  autor sage

  blog: prawobudowlane.bloog.pl

 • dodano: 23 stycznia 2014 18:11

  A ja proszę o pomoc
  Gmina nakazała zapłatę za strych nad moim mieszkaniem. Płacę już za powierzchnię mieszkania, za grunt pod nim a teraz wymyślili opłatę za stromy dach. To stary budynek szkoły ja mam 75 lat odwołuję sięod ich decyzji ale znów nie dają mi spokoju. Na strych wchodzi się podrabinie nic tam nie ma tylko blaszany dach ani okien ani wejścia. Wójt mówi, że gmina ma prawo ustalić podatek od strychu, a to nie strych tylko dach. Czy mam płacić za dach?Odwołałem się do kolegium, które nakazało gminie ponowne rozpatrzenie sprawy ale Wójt swoje

  autor MŻ

 • dodano: 29 listopada 2012 12:33

  przepraszam źle wpisany mail k.n.b@tlen.pl

  autor k.b

 • dodano: 29 listopada 2012 7:31

  Witam,
  proszę też o przesłanie takich informacji o przekształceniu funkcji poddasza - niedługo zamierzam się z tym zmierzyć.
  k.n.b@2o.pl

  autor k.b

 • dodano: 05 czerwca 2012 10:38

  Od takich spraw to ja mam maila.

  autor sage

  blog: prawobudowlane.bloog.pl

 • dodano: 31 maja 2012 13:12

  Witam,
  właśnie przymierzam się do startu w przetargu na strych w kamienicy, własności wspólnoty. Jestem całkowicie nowy w temacie, termin złożenia ofert się zbliża, a mnie kolejne informacje nt. horroru biurokratycznego napełniają przerażeniem.

  Do głównych problemów należy objęcie budynku opieką konserwatora, wysokość - w najwyższym punkcie jedynie 220cm oraz fakt, że w pomieszczenie ze skosami [40m2] są tylko dwa małe okna, co jeśli przyjąć założenie, że musi zostać zachowany obowiązek utrzymania symetrii budynku [połowa kamienicy należy do innej wspólnoty], uniemożliwia wprowadzenie odpowiednich zmian.

  Mam mało czasu i dużo informacji do przyswojenia i przeanalizowania.. Chciałbym się spytać, czy mógłby Pan polecić jakieś wiarygodne źródło odnośnie tego tematu? Potrzebuję wiedzy nt. przynajmniej widełek okreslających potrzeby nakłady czasowe i finansowe - te ostatnie w kontekście postępowań administracyjnych [kwestie związane z aranżacja i robocizną są w miarę ustalone].

  Będę wdzięczny za wszelką pomoc
  Pozdrawiam
  Szymon M

  autor Semen

 • dodano: 19 października 2011 22:00

  Proszę podać namiary na siebie to może coś podpowiem.

  autor sage

  blog: prawobudowlane.bloog.pl

 • dodano: 18 października 2011 12:47

  dobry tekst...
  Właśnie mierzę się z takim absurdem - mam piękne poddasze które z racji na użytkowość stoi na przeszkodzie odbiorowi przez PINB...
  muszę je zdegradować lub inaczej pisząc nadać cechy nieużytkowości - wstępny plan zakłada:
  - obniżenie tymczasowe sufitu do 1,9
  - zaklejenie okien ciemną folią (choć może wystarczyłoby stałe opuszczenie rolet - jak absurd to absurd)
  - ukrycie nawiewów/wywiewów wentylacji mechanicznej
  - demontaż grzejników

  co jeszcze warto zrobić aby kategorycznie nie podpaść pod użytkowość? Teoretycznie powinno wystarczyć spełnienie jednego punktu (np. brak grzejników?)

  Pozdrawiam!

  autor pix

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 20 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  580 124  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Galerie

O mnie

Erudytą nie jestem. :) Niemniej mam mózg i staram się z niego korzystać jak najlepiej.

Erudytą nie jestem. :) Niemniej mam mózg i staram się z niego korzystać jak najlepiej.

ukryj współtwórców

O moim bloogu

Doradztwo internetowe w zakresie elementów ryzyka inwestycyjnego.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres email - sage@wp.pl.

Kontrola zamiaru i procesu inwestycyjnego, kon...

więcej...

Doradztwo internetowe w zakresie elementów ryzyka inwestycyjnego.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres email - sage@wp.pl.

Kontrola zamiaru i procesu inwestycyjnego, kontrola dokumentacji budowlanej, porady w przypadku kłopotów z prawem budowlanym.

 

Zanim zakupisz ziemię, przyjmiesz projekt, podasz się w walce z nadzorem budowlanym - zapytaj - jest szansa że pomogę.

 

Współpraca z osobami uprawionymi, studentami, prawnikami i inwestorami których zaskakuje swoimi kwiatkami polski system prawny.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 580124

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl